Život v zahraničí je investíciou do seba. Nezaslúžite si ju? A prečo?

 

"Ľudia sú ochotní stráviť 40 rokov každý deň v práci od 9 do 5, aby pracovali pre niekoho iného, ale boja sa investovať JEDEN ROK svojho života do seba, aby zistili čo ich robí šťastnými!"

Priznávam sa otvorene, neviem kto je originálnym autorom tejto myšlienky a ani si nepamätám jej presné znenie. Ale rovnako ako autor aj ja som si položila otázku „Prečo?“

Keď sa nad tým zamyslíte, vlastne sa to nedá vôbec pochopiť. Napriek tomu je to príbeh drvivej väčšiny ľudí. Buď nikdy nenaberú odvahu alebo nepocítia túžbu zastaviť sa a zamýšľať sa nad tým čo ich robí šťastnými…  A mnoho ďalších to ani vôbec nenapadne. Skvelým spôsobom je dopriať si na čas život v zahraničí. Môžete sa inšpirovať našm príbehom.

Cesta za našim snom

Tento výrok som čítala na maltskom ostrove Gozo, kde sme sa pred pár mesiacmi s rodinou presťahovali. Na Maltu sme sa vracali často a stráviť tu časť života bol náš spoločný sen.

Cesta k splneniu tohto sna však nebola jednoduchá ani krátka. Prvýkrát sme na Maltu prišli v deň, keď malo naše dievčatko 7 mesiacov  a strávili sme tu 10 nezabudnuteľných týždňov. Kočíkom sme prebrázdili všetky zjazdné aj menej prístupné kúty ostrova. O dva roky sme sa vrátili a strávili sme tu opäť 4 mesiace. Boli to jedny z najkrajších období nášho spoločného života.

A po návrate na Slovensko sme doslova nabrali nový dych. A v našom živote sa v krátkom čase udialo niekoľko zásadných zmien.

Môj muž nabral odvahu po takmer 20 rokoch vymeniť nielen svojho zamestnávateľa, ale aj špecializáciu v rámci svojho odboru. Ja som po 10 rokoch vymenila pozíciu partnera v prestížnej advokátskej kancelárii za manažérsku stoličku vo veľkej korporácii. V oboch prípadoch to bola veľká kariérna zmena. Posunula nás však o poriadny kus a priniesla nám do života aj množstvo ďalších pozitívnych zmien.

Prešlo ďalších 6 rokov, kým sme sa vrátili k nášmu snu o živote na Malte. A na sklonku leta 2020, na začiatku druhej vlny pandémie, sme sa vydali na dlhú cestu autom naprieč Európou. Na maličký ostrov uprostred Stredozemného mora. Maltský ostrov Gozo, ktorý sa stal našim domovom. A tu dnes žijeme náš sen.

V zahraničí dnes žijeme svoj sen
A tu dnes žijeme náš sen.

Rozhodnutie odísť do inej krajiny a život v zahraničí boli tým najlepším v našom spoločnom živote

Či to boli 2 mesiace, 4 mesiace alebo dnes už viac ako pol roka. V každom jednom prípade nám vystúpenie z každodennej rutiny a životného kolotoča prinieslo do života nový náboj. Pohľad na život úplne inou optikou, nových ľudí a veľa takého čistého obyčajného šťastia.

A vďačnosť za to všetko!

život v zahraničí vám môže priniesť do života nielen šťastie, ale aj viac zdravia

Investovať do seba sa oplatí. Je to predsa váš život, prežite ho šťastne.

Áno, zmeniť po rokoch zabehnutý život, vystúpiť z vlaku rozbehnutej kariéry, opustiť rutinu a odísť žiť do inej krajiny je veľkou výzvou s ktorou sa spája množstvo obáv, pochybností a strachu.

Ale som presvedčená, že táto investícia sa každému mnohonásobne vráti. Aj keby to nebol rok, ale len pár týždňov alebo mesiacov. A bez ohľadu na to aká bude tá vaša vysnívaná destinácia. Nie je to len bláznivý úlet mileniála, ale veľmi zásadná a zmysluplná investícia do seba samého a do svojho budúceho života.

Množstvo vecí, ktoré sa vám v živote javili ako nemenné alebo nemožné sa vám v zahraničí, ukážu v úplne inom svetle. Vďaka zmene uhla pohľadu, vystúpeniu zo svojej role a zmene životného štýlu. Otvoria sa vám nové možnosti, ktoré by ste inak nevideli. Do cesty vám prídu príležitosti, ktoré by ste inak minuli!

Ako na život v zahraničí?

Nemusíte za sebou hneď páliť mosty. Práve naopak. Ale môže to byť aj začiatok úplne nového príbehu. Ponúkam vám moje tri tipy ako na to:

 • 1
  Prečo neskúsiť sabbatical?
  Tento čas môžete využiť na oddych alebo sa niečo naučiť. Možno sa už dlhšie chystáte naučiť jazyk, ale popri všetkých povinnostiach na to proste nikdy nie je dosť času? Máte poukladané odkazy na kopu zaujímavých kurzov, ale nikdy sa k nim nedostanete? Možno potrebujete získať nejaké skills, ktoré sa vám zídu... A možno si len potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily, každé ráno si zabehať po pláži a zaplávať vo vlnách? Chytiť svoju prvú rybu? Alebo chobotnicu... načo hneď páliť mosty, skúste sabbatical!
 • 2
  Máte v hlave biznis plán?
  Využite tento čas na to, aby ste sa na svoj nápad pozreli z iného uhla a inej perspektívy. Možno už dlhšie uvažujete o vlastnom podnikaní a máte v hlave nejaký projekt do ktorého sa chcete pustiť len si ho potrebujete premyslieť, vytvoriť si vlastný priestor a čas a zostaviť si svoj podnikateľský plán. Toto bude ten správny čas si nielen všetko premyslieť, ale aj urobiť prvé kroky a začať písať úplne novú kapitolu vo vašej kariére. A možno vás to aj samých prekvapí ako sa veci vyvŕbia…
 • 3
  Hľadáte uplatnenie vo svojej pôvodnej profesii? Staňte sa FlexiExpertom!
  Ako FlexiExpert môžete pokračovať vo svojej kariére ako expert na voľnej nohe. Odkiaľkoľvek. Kedykoľvek. Využívajte svoje doterajšie profesionálne skúsenosti a žite vďaka tomu zmysluplný a úspešný život hoci aj v inej krajine. A o veľkosti vášho „úväzku“ si rozhodujete sami. Máte za sebou roky skúseností, bola by škoda ich nevyužiť keď z nich môžete mať slušné živobytie.

Dávate, tak ako ja, prednosť komunite a freelancerskému spôsobu života? Hľadáte uplatnenie vo svojej pôvodnej profesii??

ako sa zo mňa stal FlexiExpert si prečítate tu >>

Ešte to chce čas kým rozhodnutie dozrie?

Stále váhate, či je takáto zmena pre vás? Chcete viac inšpirácie a potrebujete viac času a užitočných informácií? O mojich skúsenostiach s prácou na diaľku a z domu, o svete FlexiExpertov a o tom ako byť lepšou verziou samého seba, píšem svoje blogy. Nechajte mi svoj email a informáciu o mojom novom článku nájdete priamo vo svojom mailboxe. Šťastie praje pripraveným!

Ak ste na Linked In, prepojme sa, množstvo užitočných inšpirácií a informácií z profesijného sveta pravidelne uverejňujem práve tu!

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch. Je autorkou ebooku Home Office nie je za trest >> a spoluautorkou ebooku zdarma S.O.S. home office s deťmi>>. "Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl." Môj príbeh si prečítajte tu >>