Naďa Roštek: Ako som sa stala FlexiExpertom.

Naďa Roštek je FlexiExpertom. Som skúsená právnička a manažérka. Mojou celoživotnou rolou je „byť chybou v programe“ a túžba robiť veci inak. Ale musí ísť o sakra dobrú vec, keď sa mám do toho oprieť.

Platforma FlexiExpert by BLINDSPOT je náš spoločný projekt s Luciou SchweizerZuzanou Lešovou. A som presvedčená, že týmto projektom mierime hodne za horizont. Teda tam, kde ešte dnes ani poriadne nevidno. Ale mi už to cítime. Nový normál, ktorého dôležitou súčasťou je flexibilita v pracovnom živote. Freelance na Slovensku má nové meno – FlexiExpert.

Po rokoch kariéry právničky a manažérky v štátnej správe, rešpektovanej advokátky a nakoniec manažérky vo veľkom korporáte som si svoju profesiu nažila doslova z každej možnej strany. Aj keď to bolo vždy iné umenie možného, každá z týchto polôh ma zásadne formovala. A áno aj posilnila značnou konkurenčnou výhodou.

Stať sa mamou je ako dostať ten najvytúženejší darček v krabici plnej farebných konfiet, ktoré pri otvorení vystrelia

V kariére a práci ma nezastavilo ani to keď mi, takmer na prahu štyridsiatky, osud doprial rolu mamy. Práve naopak. Práca je totiž súčasťou mojej identity. No môj svet zasypala doslova lavína tých pestrofarebných konfiet. A pod tou lavínou bolo takmer nemožné nájsť čokoľvek z toho starého, dobre zorganizovaného a v podstate perfektného  sveta na ktorý som bola zvyknutá.

Ale viete čo je najúžasnejšie? Vôbec mi to nechýba. Akurát som si po čase začala čoraz intenzívnejšie uvedomovať, akú hodnotu má čas.

Naďa Roštek Flexiexpertom

Čas je komodita, ktorej hodnota je vekom čoraz ťažšie vyčísliteľná v peniazoch

Prišlo to ako uvedomenie, že človek má na svoj pobyt v tomto trblietavom farebnom svete len určitý obmedzený čas. A je len na mne ako s tým časom naložím. Či ho investujem do takých vecí, aktivít a ľudí, ktoré za to skutočne stoja.

Každý deň sa počíta. Teda každý deň, ktorý ste prežili tak, že stojí zato si ho pamätať.

V mojom osobnom živote sa toto uvedomenie prejavilo túžbou splniť si sen po spoločnom živote na ostrove Goze. Ale až s uvedomením, že aj ja sama som pre seba tou hodnotou do ktorej sa oplatí investovať, dozrel čas si tento sen splniť. A muselo prejsť 8 rokov.

Viac si môžete prečítať v Mojom príbehu tu >>

Odpoveďou na výzvu sa stal BLINDSPOT

Aj v profesijnom živote je toto uvedomenie o hodnote času veľkou výzvou. Núti vás zásadne sa zamyslieť a prehodnotiť, akú hodnotu a zmysel má to čomu venujete svoje ťažko získané vedomosti, skúsenosti a talent.

A pre nás s Luciou Schweizer a Zuzanou Lešovou to bol zároveň impulz, aby sme založili spoločnosť BLINDSPOT. Naše zdanlivo náhodné stretnutie ukázalo prienik v spoločnej túžbe robiť veci inak a dávať pozornosť a energiu len tam, kde nám to dáva zmysel.

BLINDSPOT je pre nás priestor v ktorom vytvárame projekty do ktorých má pre nás zmysel investovať čas. Kde vidíme možnosť robiť veci inak. V BLINDSPOTE odhaľujeme slepé miesta, ktorými získavame unikátnu  a výnimočnú hodnotu.

Flexiexpert je platforma pre skúsených profesionálov. Naďa Roštek je Flexiexpertom.

FlexiExpert je náš „nový normál“

Takýmto projektom je pre nás aj platforma FlexiExpert. Projekt, ktorý sme pôvodne odložili do šuflíka, lebo na Slovensku… Najskôr tak za 5 – 6 rokov!

Ale potom prišiel rok 2020 a pandémia, ktorá zmenila prakticky všetko. A my sme si uvedomili, že našou odpoveďou na jej výzvu je práve platforma FlexiExpert.

Platforma FlexiExpert umožňuje prepájanie špecialistov, ktorí sú nositeľmi unikátnej odbornej, profesionálnej skúsenosti s firmami, ktoré takýchto špecialistov hľadajú. Nie však ako zamestnancov, ale ako obchodných partnerov.

FlexiExperti sú pre firmy spoľahlivými a skúsenými partnermi. Využívajú svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti a expertízu bez prevádzkovej slepoty či obáv zo straty pozície vo firme.  

Doplnia chýbajúci kúsok v mozaike, zaplnia dočasne voľné miesto, pomôžu previesť  firmu krízou alebo implementáciou náročného projektu. Proste pomôžu firme odhaliť slepé miesto.

Ako zistíš či si FlexiExpert?

  • si expert vo svojej oblasti a láka ťa flexibilita aj keď nie si mileniál a nechodíš po svete s batôžkom ako freelancer (alebo aj áno, akurát že už nemáš dvadsať... )
  • byť freelancer pre teba znamená môcť si zarábať na život podľa svojich predstáv flexibilne, z ktoréhokoľvek kúta sveta, z chalupy na samote u lesa alebo hoci aj z pohodlia vlastnej obývačky
  • možno aj preferuješ prácu na projekte z kancelárie u klienta, tak ako keby si bol jedným z jeho zamestnancov - akurát, že ním nie si; (pretože vy ste partneri a obom stranám to presne takto vyhovuje)
  • po skončení projektu a odovzdaní práce chceš ísť na chalupu na Orave, na huby na Záhorí alebo hoci na pláže na Bali; a zostať tam povedzme pár mesiacov... (a tento životný štýl akosi nie je kompatibilný s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú ani s „pružným pracovným časom“ a home officom dvakrát do mesiaca...)
  • sám sa chceš rozhodovať ako naložíš so svojim časom a kapacitou - chceš si vyberať prácu, ktorá je pre teba odborne a profesne zaujímavá a kde máš možnosť naplno sa uplatniť a realizovať sa v tom na čo si skutočne top špecialista; a za akú cenu
  • chceš mať právo rozhodovať o tom akému klientovi odovzdáš svoju expertízu, skúsenosti a znalosti; a klienta si chceš vyberať v súlade s vlastnými hodnotami a osobnou integritou (aj keď sa o tom stále veľa nehovorí a možno to dokonca znie ako klišé, som presvedčená, že práve tento etický rozmer je pre nás FlexiExpertov zásadný)

Naďa Roštek je FlexiExpertom, lebo …

… mojim snom bolo pracovať s rešpektom k sebe samej, k mojej rodine a k životu. Na úlohách a projektoch, ktoré si má zmysel pamätať. Raz to bude zaujímavý pracovný projekt, ktorému venujem presne toľko času, ktorý je potrebný na to, aby som priniesla klientovi pridnú hodnotu v tom, čo viem robiť najlepšie. Hoci aj z pláže na Goze.

Inokedy to možno bude manažérska rola na pár mesiacov priamo u klienta. Kým kmeňový manažér alebo manažérka dobíja baterky na sabbaticale. Alebo „na materskej dovolenke“ objavuje svoj nový svet plný pestrofarebných konfiet…

"Byť FlexiExpert pre mňa znamená možnosť pracovať flexibilne, bez nutnosti vtesnať sa do nejakého úväzku alebo organizačnej štruktúry a pracovať len toľko a vtedy kedy na to mám podmienky, chuť a príležitosť."

Ako FlexiExperti sme komunita

Platformu sme vytvorili pre každého FlexiExperta. Aj pre teba, ak byť FlexiExpertom je to, čo aj tebe dáva zmysel. Spolu vytvárame komunitu expertov, ktorí žijú a pracujú na voľnej nohe. Vzájomne sa podporujú a spolu-pracujú ako jeden veľký agilný virtuálny tím. Pretože si uvedomujeme, že je dobré niekam patriť.

Ak si aj ty FlexiExpert staň sa súčasťou našej platformy.

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch. Je autorkou ebooku Home Office nie je za trest >> a spoluautorkou ebooku zdarma S.O.S. home office s deťmi>>. "Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl." Môj príbeh si prečítajte tu >>