Firemná kultúra sa dá budovať aj tak, že ľuďom umožníte pracovať z domu.

Strašiak Home Office a obava zo straty firemnej kultúry

Home office a firemná kultúra? Veľa ľudí sa na home office pozerá a porovnáva, čo sa NEDÁ preniesť z kancelárskeho života do virtuálneho priestoru a na základe toho “získavajú dôkazy”, prečo to nebude fungovať. Viete čo? MAJÚ ÚPLNÚ PRAVDU! Neexistuje, aby vám to dlhodobo fungovalo, ak vo virtuálnom priestore budete robiť to isté ako v offline. Presne tak, ako nefunguje, ak pri samotnej práci z domu vezmete laptop pod pazuchu a budete sa snažiť robiť presne to isté ako v kancelárii.

Keď sa povie home office a firemná kultúra, mnohým manažérom takmer ihneď naskočí obava straty firemnú kultúru. Je to totiž jeden z najčastejších argumentov prečo byť pri home office opatrní. Prídeme o firemnú kultúru. Naše vzťahy sa oslabia. Stratíme kontakt s ľuďmi, keď ich neuvidíme každý deň na pracovisku! Moja skúsenosť je však úplne odlišná. A potvrdzujú to aj moje rozhovory s inými manažérmi a lídrami.

Nebojte sa zísť z piedestálu svojho šéfovského trónu

Zmeňte a prispôsobte svoj štýl komunikácie a vedenia tímov. Zíďte z piedestálu svojho šéfovského trónu a zaujímajte sa úprimne o ľudí. Podporujte ich v tom, aby aj členovia vášho tímu medzi sebou komunikovali. A vo výsledku pravdepodobne zistíte, že vaše vzťahy sa zlepšili, či sa prehĺbili. A váš tím dokonca získa úplne inú a oveľa lepšiu dynamiku! A žiadne strachy o firemnú kultúru nebudú namieste.

Treba ísť s dobou. Aj keď ide o firemnú kultúru a home office.
firemná kultúra

Prečo? Tajomstvo práce z domu tkvie totiž v tom, že je to úplne iný štýl práce. A v tom presne je aj jeho pridaná hodnota! Z domu a online totiž môžete robiť veci inak. Inokedy a na inom mieste a oveľa efektívnejšie. Viac sa sústrediť na prácu. Lepšie si stanoviť priority.

Podporujte a veďte svoj tím, zaujímajte sa o človeka. Úprimne.

A rovnako tak je to aj s vedením ľudí. Keď sa s ľuďmi nestretávate (tak často) naživo, musíte s nimi úplne inak komunikovať. Nesústreďovať sa na kontrolu, ale podporu a vedenie vašich ľudí. Úprimne sa o nich zaujímať. Namiešať ten správny mix tímovej a individuálnej komunikácie. Vedieť ako sa jednotliví členovia vášho tímu vysporiadavajú s prácou z domu. Vedieť čo k svojej práci potrebujú. A vytvárať im optimálne podmienky. Budovať dôveru, ktorá je kľúčom k tomu, aby ste so svojim tímom mohli podávať tie najlepšie výsledky.

Vytvorte svojim kolegom priestor, aby aspoň časť svojej práce mohli robiť vtedy, kedy to im vyhovuje. S ohľadom na ich aktuálnu situáciu a podmienky, aké doma na prácu majú. Obzvlášť to platilo počas pandémie. Keď bol home office vnútený každému bez rozdielu, v rámci opatrení a lockdownov. Ale je to rovnako dôležité aj vtedy, keď je home office voľbou.

V práci nikdy nešlo (alebo by nemalo ísť!) o to, koľko času strávia zamestnanci v práci, ale čo robia a ako kvalitnú prácu odvádzajú. O to viac to platí na home office. Vôbec nezáleží na tom, kedy zamestnanci pracujú, ale ako kvalitne si svoju prácu robia. A tak namiesto toho, aby ste mrhali celú svoju energiu na sledovanie toho či vaši podriadení pracujú doma dostatočne a neulievajú sa, venujte ju tomu, aby ste sa uistili, že to doma s prácou nepreháňajú!

Buďte pozorný, ľudia majú tendenciu pracovať z domu viac. A je to cesta do pekla, nie k plakete “Tím roka”!

Aj z výsledkov môjho prieskumu o home office vyplynulo, že ľudia majú tendenciu pracovať z domu viac. 50% z respondentov subjektívne tvrdí, že z domu pracujú viac. A viac ako 51% respondentov udáva, že z domu pracujú produktívnejšie ako v kancelárii. A ďalších takmer 39% pracuje rovnako efektívne z domu ako v kancelárii. Sú to subjektívne údaje tých, čo sa do prieskumu zapojili, ale stojí za to, mať to na pamäti.

A vytvárať pri práci z domu také podmienky a podporovať také (nové) pracovné návyky, aby vaši kolegovia neprepadali práci a neboli v nej doma non-stop. Na prvý pohľad by sa síce mohlo zdať, že ak budú vaši podriadení pracovať veľa, budete dosahovať ešte lepšie výsledky. Krátkodobo to aj môže byť pravda. Je to však cesta do pekla. Do pekla vyhorenia. Ak si takto zdevastujete svoj tím, môžete zabudnúť na dobré výsledky. A je to aj vaša vizitka. Vizitka vášho zlyhania ako manažéra. Manažéra, ktorý svoju rolu nezvládol.

Práca je dôležitá. Život tiež. Prácu môžeme zmeniť. Život je len jeden. Home office je riešenie.
Práca je dôležitá. Život tiež. Prácu môžeme zmeniť. Život je len jeden.

Máte teda jedinečnú príležitosť byť ako manažér pre svojich podriadených nositeľom, alebo keď chcete tak strojcom, oveľa kvalitnejšieho, efektívnejšieho a produktívnejšieho pracovného prostredia. A teda aj oveľa uspokojivejšieho a naplneného pracovného života. Aj to je firemná kultúra. Ak sa tejto šance chopíte a začnete veci robiť inak.

Zamerajte sa na kvalitu, nebuďte kontrolórom dochádzky!

Pre vás ako manažéra je navyše home office príležitosťou zbaviť sa skreslení a stereotypov pri hodnotení svojich podriadených. A získať tak lepší obraz o tom, s kým vlastne spolupracujete. Ak totiž nemáte zamestnancov na očiach a umožníte im pracovať vtedy, kedy to im vyhovuje, to čo vám zostane na hodnotenie je to, akú prácu vaši kolegovia odvádzajú. A možno objavíte v tíme aj hrdinov, ktorých ste prehliadali alebo skrátka nevideli. Pretože nemali to správne korporátne PR. Možno sa dokonca vo vašom tíme zrodí hviezda. A ak jej dáte priestor, aby žiarila, potiahne to celý váš tím.

Ľudia chcú pracovať inak, slobodne. Doprajte im home office.
Ľudia chcú pracovať inak.

Ak to nepôjde vo vašej firme, ľudia pôjdu tam, kde to ide. Tak to je.

Ak však nevyužijete tieto príležitosť a budete sa tvrdohlavo snažiť robiť veci po starom, nebude vám to fungovať. A home office bude skutočne len zbytočnou korporátnou komplikáciou. Problém (váš!) však je, že trend je jasný. Ľudia chcú pracovať z domu. Napriek všetkým komplikáciám, ktoré spôsobila a spôsobuje pandémia (aj) home officu. Začali sme si totiž uvedomovať benefity a nové možnosti, ktoré prináša práca z domu. A nielen z domu, ale v podstate odkiaľkoľvek. Ak to nepôjde vo vašej firme, ľudia pôjdu tam, kde to ide. Tak to je.

A tak namiesto nariekania za starými dobrými časmi, je najvyšší čas začať sa pozerať na home office ako na príležitosť. Na zmenu. Zbavenie sa starých návykov, korporátnych nerestí a ROBIŤ VECI INAK. Lepšie a efektívnejšie. A možno aj budovať lepšie vzťahy. A tiež NOVÚ FIREMNÚ KLUTÚRU, založenú na dôvere, podpore a vedení. Na skutočnom záujme o ľudí ako jednej z najdôležitejších firemných hodnôt. Nielen na papieri.

Home office a firemná kultúra spolu naozaj veľmi súvisia. Akurát možno inak ako ste si mysleli.

Firemná kultúra nepustí? Len jedna otázka. Je o čo stáť?
Vy by ste chceli, ale nejde to? “Stará” firemná kultúra nepustí? Len jedna otázka. Je o čo stáť?

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch. Je autorkou ebooku Home Office nie je za trest >> a spoluautorkou ebooku zdarma S.O.S. home office s deťmi>>. "Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl." Môj príbeh si prečítajte tu >>