náš sabbatical

Niekedy skrátka potrebujete poriadnu pauzu – čo takto SABBATICAL?

Čo je to sabbatical? Je to je čas, ktorý môžete využiť na získanie nových skúseností. Môže to byť dosiahnutie nového vzdelania alebo zručnosti. Čas strávený s rodinou alebo milovanou bytosťou. Ale hlavne sám so sebou.

Je to obdobie, počas ktorého si dobijete baterky. Pred tým ako sa vrhnete späť do víru (pracovného) života. Alebo začnete úplne nový život. Od podlahy. A možno aj na úplne inom mieste.

A v neposlednom rade, sabbatical môže byť prostriedkom, vďaka ktorému si splníte svoje sny!

Sabbatical je nejaká pauza, ale načo mi to vlastne bude?

Predstavte si, že sa na svet okolo vás pozeráte z okna idúceho auta. Podľa toho či ide auto pomaly alebo rýchlejšie, vidíte cez okienko mihajúce sa obrazy okolitej krajiny. Možno je to aj lahodný pohľad. Skôr či neskôr vás to však unaví. Sledovať detaily nie je čas. Sústreďujete sa na cieľ cesty. A cestu samotnú si ani neuvedomujete.

A teraz si predstavte, že táto cesta je vlastne váš život. Viac či menej mihajúce sa obrázky a udalosti vášho života. V behu každodenných povinností je ťažké ich vnímať. Tobôž si ich vychutnať. Rovnako ako pri ceste autom môžete zastať a urobiť si prestávku, tak aj v živote sa každý môže zastaviť a vychutnať si čaro OKAMIHU. Žiaľ len okamihu. A ide sa ďalej.

Ak sa v živote stále zameriavate len na nejaký cieľ, za ktorým sa úpenlivo ženiete, cestu po ktorej sa rútite častokrát šialenou rýchlosťou ani nestíhate registrovať. Ale tá cesta, toje váš život. A všetci vieme čo je ten ultimatívny cieľ do ktorého nevyhnutne všetci smerujeme. Na konci našej cesty je smrť. Naozaj sa tam chcete dostať čím skôr?

Predstavte si, že by ste na tej ceste vystúpili z auta a vydali sa ďalej peši. Cestou po ktorej sa autom ani nedá prejsť.

Cestu si volíte sami. Aj to ako a s kým ju prejdete

Išli by ste príjemným hustým lesom. Potom zakvitnutou lúkou. Užívali si každý nádych a výdych, kochali sa všetkými nádhernými výhľadmi, ktoré sa vám po ceste naskytnú. Alebo sa prechádzali úzkymi uličkami starobylých miest. Prípadne kráčali moderným rušným bulvárom v centre svetovej metropole, o ktorej ste vždy snívali.

A užívali si prítomnosť tých ľudí, ktorí sú s vami na ceste. Ľudí, ktorí sú pre vás skutočne dôležití. Koho by ste tam chceli mať zo sebou? Svojho šéfa a kolegov alebo partnera či partnerku, deti?

A možno by ste chceli kráčať sám alebo sama. V ústrety novým a možno aj osudovým stretnutiam. Vďaka ktorým sa možno smer vašej cesty úplne zmení. A vy objavíte miesta a zažijete veci o ktorých ste si nedovolili ani snívať. Alebo ste ani nevedeli, že existujú.

Tak aj o takomto pocite a zážitkoch je pre mňa sabbatical.

váš život. vaša cesta. skúste sabbatical!

A čo je to vlastne ten sabbatical?

Možno ste už o sabbaticale počuli. Dokonca nad ním aj uvažujete. Ale stále tak úplne neviete, čo to presne je. A čo od toho vlastne očakávať. Poďme sa teda pozrieť na to, prečo sabbatical nie je len dlhšia dovolenka. A kam vás to môže posunúť.

Sabbatical je spravidla súčasťou veľkej pracovnej alebo aj osobnej transformácie. A túto príležitosť stojí za to naozaj dobre využiť. Rozhodnutie ísť na sabbatical nie je len moderným výstrelkom. Môže vám zmeniť život. Alebo ho zachrániť!

Sabbatical má svoje korene v Biblii. Bol to rok odpočinku v obrábaní pôdy. Mal nasledovať každý siedmy rok, aby si pôda odpočinula.

V tradičnom ponímaní bol sabbatical leave obdobím plateného voľna. Poskytovalo sa univerzitným profesorom, vedcom, akademikom alebo lekárom. Na ďalšie štúdium, terénny alebo archeologický výskum alebo cestovanie či hosťovanie v iných inštitúciách. Podľa biblikého pravzoru sa sabbatical poskytoval na obdobie jedného roka, za každých sedem odpracovaných rokov.

Tradičné poňatie sabbaticalu – nástroj ako upevniť lojalitu u kľúčových manažérov

Z tohoto bliblického rituálu vznikol koncept dlhodobého plateného voľna. Poskytovalo sa kľúčovým zamestnancom a vrcholovým manažérom ako prestávka v kariére. V rámci nej sa mohli úplne odpojiť od svojej práce aj pozície a venovať sa štúdiu alebo tráviť čas cestovaním a spoznávaním iných kultúr.

Cieľom je načerpať nové sily, vedomosti, skúsenosti a rozšíriť si obzor. Ale tiež sa zbaviť niektorých limitujúcich presvedčení či profesionálnej slepoty.  

Z pohľadu firmy, ktorá sabbatical financovala, išlo o investíciu do svojich kľúčových ľudí. Snažili sa tak predchádzať vyčerpaniu alebo vyhoreniu týchto zamestnancov. A tiež budovať si silnejšie lojalitné väzby a manažovať tak ich fluktuáciu.

Korporátna realita alebo čo je to sabbatical dnes

V súčasnosti sa ako sabbatical označuje aj krátkodobejšie voľno. Spravidla však trvajúce aspoň tri mesiace. Toto voľno môže byť tak platené, ako aj neplatené. Poskytuje sa ako forma zamestnaneckého benefitu. Nezriedka aj oveľa širšiemu okruhu zamestnancov ako len vrcholovému manažmentu.

Sabbatical môže byť aj investíciou do seba

Ja vám ponúkam pohľad na sabbatical ako investíciu do seba. Či už sa pre vás stane súčasťou kariérnej zmeny alebo len zaslúženým časom, ktorý si vyhradíte pre seba, prípadne svoju rodinu a najmä plnenie svojich snov.

Predstavte si, že si doprajete rok voľna, počas ktorého nebudete chodiť do práce. Možno sa s celou rodinou presťahujete do úplne inej krajiny. To nie je ako dovolenka, kedy sa preháňate z jedného zaujímavého miesta na druhé, aby ste všetko podstatné vtesnali do vášho dovolenkového itinerára.

Predstavte si, že máte na všetko čas. More času. A dokonca aj to more k tomu

Keď totiž cítite, že potrebujete transformačnú zmenu, a to nielen v kariérnom živote, len odísť z práce nemusí stačiť. Najmä, ak si so sebou na svojom chrbte, ale hlavne vo vlastnej hlave odnášate aj svoje staré návyky a vzorce správania.

Aby to fungovalo, vyžaduje si to dostatok času. A ideálne aj úplne iné prostredie, kde budete stretávať iných ľudí. Ľudí, ktorí riešia úplne iné problémy a žijú úplne iné životy. Vtedy sa sabbatical stane skutočne zmysluplnou investíciou, ktorá vám umožní rebootovať vlastnú hlavu. A zistiť čo vás v živote robí šťastnými.

Aj z vlastnej skúsenosti odporúčam spojiť sabbatical s úplnou zmenou prostredia. Aspoň na čas. Získať odstup od seba samého aj svojich vlastných presvedčení. Mnohé môžu byť obmedzujúce. Ideálne sa vám to podarí v zahraničí. na mieste, kde budete dennodenne konfrontovaní s úplne iným kultúrnym kontextom. A pravdepodobne aj odlišným životným štýlom.

Ale aj niekoľko sto kilometrov v rámci vlastnej krajiny môže byť fajn. V úplne novom prostredí, kde nemáte korene ani iné väzby. A napokon, aj ten odlišný kultúrny kontext môže byť významný aj v rámci vlastnej krajiny. Veď si len predstavte, že sa z Bratislavy presťahujete na rok niekde na lazy alebo do Polonín. Váš život sa zmení od základov.

Plánujte, pretože sabbatical je veľkou investíciou. Ale plánujte striedmo

Majte na pamäti, že ak si doprajete sabbatical, ktorý je neplateným voľnom, jedná sa o dosť značnú investíciu. Najmä ak vás po návrate nečaká tá istá alebo ešte pohodlnejšia stolička. To či o ňu budete stáť, je druhá vec. Dobre si to premyslite a  finacie si naplánujte. Aby ste sa nezruinovali alebo neskončili o hlade! Ak budete každý deň riešiť existenčné strachy a obavy, veľa z toho nezískate. A to by bola chyba. A zmarená príležitosť.

Na druhej strane, cieľom nie je naplánovať si sabbatical do bodky. Vopred naplniť diár aktivitami na každý deň od rána do večera. Práve naopak! Nechajte si čas a priestor, aby ste sa skutočne mohli venovať tom,u čo vám príde do cesty. Aby ste mali priestor skúmať, čo vám dáva zmysel a čo vás baví, keď nemusíte vlastne nič.

NIČ. Aj to niekedy patrí k sabbaticalu

Nezľaknite sa, možno to na začiatku bude naozaj NIČ! Aj to patrí k sabbaticalu! Môj prvý mesiac po odchode z práce a presťahovaní sa na maltský ostrov Gozo som prakticky prespala. Doprajte si to, po čom vaše telo a myseľ túžia!

Sabbatical ni je liekom na vyhorenie, ale jeho prevenciou.
sabbatical alebo vyhorenie. vyberte si.

Akákoľvek to bude investícia, majte na pamäti, že je to investícia do seba. Už som o tom nedávno písala. Nezaslúžite si ju? A prečo? Ak máte pochybnosti, prečítajte si aj tento môj >> blog.

Ja rozhodne takúto investíciu do seba odporúčam. Ale buďte pripravený! Sabbatical vám môže úplne zmeniť život. Otočiť jeho kompas smerom, o ktorom sa vám ani nesnívalo!

Kríza stredného veku? Ale čoby kríza, to si len začíname uvedomovať plynutie času a hľadáme jeho zmysluplné využitie. Tak prečo na to hľadanie nevyužiť sabbatical?

Osobitnou kapitolou, kedy mnohí zvažujú a niektorí sa aj rozhodnú pre sabbatical, je to čo sa zvykne označovať ako kríza stredného veku. Niekedy medzi 40. a 50. rokom života. Vtedy to mnohých dostihne.

A výsledkom je nielen kariérna zmena, ale niekedy rovno úplná zmena profesionálnej dráhy. A častokrát je toto obdobie sprevádzané aj zásadnou životnou zmenou. Či už je to zmena želaná alebo ste skrátka postavený pred hotovú vec.

Sabbatical vám môže zachrániť život. Doslova

Vtedy môže byť sabbatical doslova „lifesaving“. Pomôže vám začať odznova budovať svoj život. Zdanlivo na zelenej lúke. Vytvára príležitosti stretávať nových ľudí. Možno aj takých, ktorí práve prechádzajú niečím podobným. Naplníte potrebu nájsť si svoje nové miesto v živote. Dopriať si priestor a čas hľadať uplatnenie, ktoré vás bude do ďalších rokov napĺňať a dávať vám zmysel. Na nezaplatenie!

A investícia do sabbaticalu javí sa byť zmysluplnejšou ako hmotné statky, motorky, či šporťáky, kabelky alebo plastiky- Tie možno na krátko pohladia ego, ale trvalú zmenu či pokoj v duši neprinesú. Ale je to samozrejme vec pohľadu.

Tak už teraz viete čo je to sabbatical. Zaujalo vás to? Začalo to vo vás klíčiť? Ale ako na to? Ako využiť čas počas častokrát nepredstaviteľne dlhého voľna? Zopár inšpirácii aj svoju osobnú skúsenosť vám ponúkam v tomto blogu.

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch. Je autorkou ebooku Home Office nie je za trest >> a spoluautorkou ebooku zdarma S.O.S. home office s deťmi>>. "Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl." Môj príbeh si prečítajte tu >>