SABBATICAL – nie je liekom na vyhorenie, ale jeho prevenciou! Aký bude ten váš?

Možno vás to láka a aj vy sa zamýšľate nad tým ako stráviť sabbatical. Ako by ste mohli takýto čas využiť a čo by vám to mohlo priniesť do života. Možno pochybujete či to nie je len ďalšie pánske huncútstvo, ktoré vám nielen odkrojí z úspor na „skutočný dôchodok“, ale zároveň vás aj pripraví o zaujímavé pracovné príležitosti. Čo keď vám ujde vlak?

A čo keď je to naopak? Čo ak práve vďaka sabbaticalu príjdete na stanicu v tom správnom čase a otvorí sa vám nástupište 9 a ¾? Nič vám to nehovorí? Nevadí, Harry Potter možno nie je vaša šálka kávy, ale toto si prečítajte a dozviete sa, čo o sabbaticale potrebujete vedieť.

Sabbatical a ja

Pre mňa osobne bolo zaujímavé uvedomenie, že sabbatical sa v mojom živote v nejakej podobe vyskytuje opakovane. A vždy sa s ním spájala nejaká významná kariérna alebo dokonca životná zmena.

Skrátka vždy prišlo nejaké uvedomenie alebo posun, vďaka ktorým sa v mojom živote niečo začalo diať inak. Či už to bolo zmena zamýšľaná alebo dokonca taká, ktorú som vôbec nečakala a už vôbec neplánovala. A to dokonca aj v období kedy som o pojme sabbatical nemala ani poňatie.

Dublin 2003 – odrazový mostík

Tak napríklad v roku 2003 som si dopriala trojmesačné neplatené voľno v kariére štátneho úradníka a intenzívny jazykový kurz angličtiny v úžasnom írskom Dubline. A o niekoľko mesiacov po mojom návrate som sa stala riaditeľkou odbore na úrade na ktorom som pôsobila. Mala som za sebou tri roky praxe po promóciách na právnickej fakulte a toto by ma ani v najtajnejšom sne nenapadlo. A dnes, po takmer dvadsiatich rokoch, môžem skonštatovať, že to bol veľmi slušný odrazový mostík pre celú moju profesionálnu kariéru.

Bournemouth 2005 – núdzové riešenie, ktoré prineslo nečakanú pracovnú príležitosť

Na jeseň v roku 2005 som namiesto plánovaného štúdia v Bruseli strávila niekoľko mesiacov v južnom Anglicku, kde som neplánovanú kariérnu prestávku využila nielen na štúdium angličtiny, ale aj na precestovanie tohto nádherného kraja a veľa času som strávila sama so sebou.

No a ešte z Anglicka som si takpovediac odskočila na pohovor (vtedy sa ešte online nenosilo!). A pred vianocami som na Slovensko vrátila s tým, že od januára začínam v novej práci.

A bola z toho tak odborne ako aj profesne zaujímavá skúsenosť s flexibilnou prácou a môj prvý reálny kontakt s prácou na diaľku, keďže som celý ďalší semester každý piatok cestovala do Bruselu do školy. A každým víkendom sa učila pokore, uvedomujúc si čo všetko ešte neviem… Vďaka za to.

Washington, D.C. 2007 – 2008 – prestížne Fulbrightovo štipendium, ktoré navždy zmenilo to, kým som

Hektické obdobie, ktoré som žila počas svojej raketovej kariéry mi prinášalo do života nielen výzvy, ale aj mnohé uvedomenia. Tak profesionálne, odborné ako aj tie ľudské a hodnotové. Do života sa mi ponúkali často až neuveriteľné príležitosti rásť nielen profesionálne, ale sa aj veľa zamýšľať nad tým kto vlastne som a aké hodnoty sú pre mňa dôležité. A nastavovali mi zrkadlo.

Jedna z takýchto príležitostí prišla aj na začiatku roka 2007. Úžasná príležitosť študovať a žiť viac ako rok vo Washingtone, D.C. vďaka Fulbrightovej komisii a H.H. Humphrey Programu – štipendiu na American University – Washington College of Law. A okrem štúdia samotného, ktoré mi otvorilo možnosť získať titul LL.M. na prestížnej škole, som vďaka programu mala aj unikátnu príležitosť získať odbornú stáž na americkom federálnom úrade U.S. Federal Trade Commission.

Toto nečakané dobrodružstvo malo úplne zásadný vplyv nielen na môj profesionálny život, ale aj na to akým človekom dnes som. Štúdium na škole ma ktorej boli študenti z viac ako 180 krajín sveta bolo takou každodennou dávkou kultúrnej diverzity a rozširovania obzorov, ktoré ma úplne jednoznačne hodnotovo zakotvilo v liberálnom videní sveta a naučilo ma obrovskej pokore a vďačnosti za to aké možnosti a príležitosti som v živote dostala.

Malta 2012 a 2014 – celkom iná podoba materskej dovolenky

No a nakoniec, vlastne aj roky 2012 a 2014 boli pre mňa sabbaticalovými. Rok 2012 bol v mojom živote zásadný tým, že som sa stala mamou. O tom ako to zmenilo môj svet si môžete prečítať tiež >> tu.

Tento čas, ktorý v mojom prípade nebol tak úplne klasickou materskou dovolenkou, sme trávili spolu ako rodina na Malte. Najprv dva mesiace na jeseň v 2012 a potom opäť, takmer 4 mesiace, v roku 2014. To však už bol vlastne skôr poctivý home office resp. remote work (práca na diaľku) ako sabbatical.

Ale možno som len predstihla dobu v tom, čo sa dá považovať za sabbatical a bol to vlastne môj osobný sabbatical 3.0. V každom prípade to bolo neopakovateľné obdobie, ktoré sme naplnili spoločnými zážitkami a spomienkami. A tie vytvorili medzi nami putá, o ktoré sa opierame a staviame na nich po celé roky.

A definitívne sme si uvedomili, že mi nikdy nebudeme taká úplne konfekčná slovenská rodinka.

Môj sabbatical dnes? Žijeme svoj sen o živote na Goze…

No a dnes sme na maltskom ostrove Gozo. Už takmer rok žijeme na tomto malom kúsku raja uprostred Stredozemného mora, ktorý sa stal našim domovom. Naša, dnes už 9 ročná dcéra, tu práve skončila svoj školský rok na Gozo College Qala Primary a to, čo sa jej za toto obdobie podarilo nás napĺňa nielen rodičovskou pýchou, ale aj nesmiernym obdivom, až tak trochu závisťou.

Ako to len tie deti vedia – adaptovať sa, nasávať informácie a nové vedomosti ako špongia! Tak si s mužom hovoríme, že jej britský akcent a angličtinu, ktorú za ten rok celkom prirodzene nadobudla, my mať nebudeme asi nikdy…

Akokoľvek, pre mňa osobne je to nielen zaslúžená, ale doslova lifesaving životná zmena. Osobnom aj pracovnom živote. A investíciou, ktorá sa nám ako rodine už teraz mnohonásobne vyplatila.

A ešte niečo. Zdržíme sa a skúsime to ešte jeden rok. Už to nebude sabbatical. Moje projekty a aktivity sú na Slovensku, ja na Goze. Takže? Presne tak! Plnokrvný home office! A opäť príležitosť užívať si prácu na diaľku a využívať moje vlastné rady a tipy ako pracovať na diaľku efektívne. Ak sa aj vás týka home office, môj ebook je tu aj pre vás.

ebook Home Office nie je za trest

Tak čo, aký bude ten váš sabbatical?

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, sabbatical môže byť nielen aktívnym, ale aj veľmi činorodým obdobím. Možno využijete tento čas a napíšete svoju prvú knihu alebo založíte svoj blog, tak ako sa to doslova deje mne. Hoci som to nikdy neplánovala a dokonca nad tým ani neuvažovala!

Písanie je totiž skvelým spôsobom, ako si usporiadať myšlienky a vyčistiť hlavu. Zároveň vám umožňuje ponoriť sa do svojej témy, doslova si ju „ošahať“ a nažiť z každého uhla.

Sabbatical je tiež ideálnym a typickým časom na vzdelávanie. Môžete sa stať svojim lepším ja alebo získať základy pre úplne novú kariéru! Vôbec sa však nemusíte obmedzovať na tradičné formy vzdelávania alebo svôj pôvodný odbor. Možno dokonca bola vašim implulzom pre sabbatical vytúžená zmena kariéry a výsledkom tak môže byť úplne nová kvalifikácia. A profesionána dráha o akej ste si možno ani snívať nedovolili.

Ďalšou nesmierne zaujímavou možnosťou čomu venovať čas počas sabbaticalu je zapojenie sa do dobrovoľníctva. Je to skvelá príležitosť ako vrátiť spoločnosti nazad, čo sme od života získali. A pomôcť tak niekomu inému v jeho ceste. Alebo investovať svoju energiu na dobrý účel, z ktorého bude profitovať celá spoločnosť.

A pre seba získate nielen nové skúsenosti, ale aj vedomosti a najmä skvelý pocit, ktorý nezištné dávanie a pomoc prinášajú. Túto skúsenosť si so sebou ponesiete aj do ďalšieho života nech už vás povedie kamkoľvek.

Alebo môžete sabbatical vnímať ako taký predčasný medzidôchodok, počas ktorého si môžete dopriať dobrodružstvá, na ktoré dnes ešte máte dostatok sily a elánu a o ktorých ste vždy snívali! Ale nikdy na ne nebolo dosť času. Prečo by ste mali najprv 40 či 50 rokov do úmoru pracovať a odkladať svoj život na neskôr? Čo keď žiadne neskôr nebude. Pandémia nám ponúkla mnohé uvedomenia.

O tom, prečo by ste nemali dopustiť, aby váš život bol čakaním na Godota si môžete prečítať v mojom >> blogu.

Cítite, že táto téma s vami rezonuje čím ďalej tým viac? Chcete vedieť ešte viac? Tak verím, že aj vás poteší moja nová kniha o home office, na ktorej práve usilovne pracujem a ktorá bude zavŕšením môjho vlastného ročného sabbaticalu.

Téma sabbaticalu a všetkého čo s ním súvisí je totiž jej dôležitou súčasťou. Ak všetko pôjde podľa plánu, už na jeseň si moju knihu budete môcť kúpiť vo vašom obľúbenom kníhkupectve alebo na tejto stránke! Držte palce!

A pamätajte: Na sabbatical sa treba dobre pripraviť! Môže vám totiž úplne zmeniť život a otočiť jeho kompas smerom o ktorom sa vám ani nesnívalo…

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch. Je autorkou ebooku Home Office nie je za trest >> a spoluautorkou ebooku zdarma S.O.S. home office s deťmi>>. "Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl." Môj príbeh si prečítajte tu >>